Rıfat Ilgaz’ın Kızı Oxijen’e Konuk Oldu

Rıfat Ilgaz’ın Kızı Oxijen’e Konuk Oldu

21 Ağustos 2019 Çarşamba Bu haber 156 kez okundu.

 Türk edebiyatının en önemli isimlerinden, yazar Rıfat Ilgaz'ın kızı olarak tanınan, ancak daha sonra özgün eserleriyle sanat dünyasında adından söz ettiren Fatma Defne Ilgaz, Düzce'deki kültür ve sanat üretiminin giderek arttığına dikkat çekti. 5 Yıldan beri yaşamını Düzce'de sürdüren Defne Ilgaz, özellikle müzik, sinema ve televizyon alanında proje ürettiğini açıkladı.

 Düzce'de olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ilgaz kültür, sanat gelişmelerine ilişkin görüşlerini Atilla Gösterişli'nin hazırlayıp sunduğu Açık Mikrofon programında açıkladı. Çocukluğunun sanat ortamı içinde geçtiğine değinen Defne Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz'dan büyük ilham aldığını söyledi ve " Babamın kızı olarak kendimi hiçbir zaman prenses hissetmedim. O benden daha çok başarmamı, yenmemi, üstesinden gelmemi bekledi... ‘Rıfat Ilgaz’ın kızı olmak nasıl bir şey’ sorusunu defalarca duydum. Cevabı soranlar verdi hep. ‘Büyük bir onur’ dediler. Katıldım ben de. İtiraz ettiğim hiç olmadı. O, benim babamdı. Yazı yazan babam. Kızan babam. Öfkeli adam. İçinde biriktirdiği öfkesi, kızgınlıkların kalıntılarıyla yaşadı hep. O bir şeyleri unutmayan, unutamayan adamdı. Yaşadıkları, unutulacak şeyler değildi. O bana benzeyen adamdı' dedi.

Düzce'de yaşamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ilgaz bu konuda da şu görüşlere yer verdi " Düzce benim hayallerimdeki şehir. ‘Gezsem Anadolu’yu’ diye bir türkü vardır bilirsiniz, ‘dertlerden kurtulursun’ diye devam eder.  Geçmişte çok trajik şeyler yaşadığımızı söyleyebilirim.  Başta eşim olmak üzere çok sevdiğim anneannemi kaybettim. Peş peşe kayıplarım oldu.  Babamdan sonra da bana baba gibi olan insanları kaybettim.  İki çocuğumla kaldım. Ben ailemin tek çocuğuyum. Kendimi Anadolu’ya attım dersem abartmış olmam. Önce Elazığ’a gittim. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde hocalık yaptım. Aynı zamanda Harput Koleji’nde gitar öğretmenliği yaptım.  Daha doğrusu müzik öğretmeniydim. Orada Elazığlı çocuklara gitar öğrettim.  Daha sonra bir görevle İstanbul’a çağrıldım, Marmara Üniversitesi’ne geçtim.  Çok uzun kalamadım. Bu kez de çocuklarımı alarak Saraybosna’ya gittim ve 4 yıl yaşadım. Doğu’ya da Batı’ya da gittim. Nereye gidersem gideyim Doğu beni ‘hoş geldin Fatma’,  Batı ise ‘Hoş geldin Defne, Dafni’ diye karşıladı... Düzce şu an hayal ettiğim her şeye karşılıyor'

Düzce'de sanat adına birçok etkinlik içinde bulunduğunu belirten Ilgaz 'Bağımsız çalışarak' daha çok üretgen olacağını kaydetti. Ilgaz bu konuda da şunları söyledi " O kadar çok projem var ki. Büyük bir film çekmek. Sinema mezunuyum. Bu işin hocasıyım.  Alanım da avangard, deneysel diyebileceğimiz bir alan. Çok büyük kitlelere hitap eden bir sinema yapmıyorum.  Bir sanat filmi belki.  Düzce’nin dekor olduğu bir şey yapmayı kesinlikle çok istiyorum. Birçok şarkımın dekoru oldu Düzce. Son şarkılarım burada çıktı.  Gerçekten yeniden doğuş yaşıyorum Düzce’de.  Bir gün hayatım incelenirse ‘Düzce’den önce-Düzce’den sonra’ diye incelenecektir.  Buna çok eminim. Sanat çizgim, tarzım, şarkı söyleyiş biçimim, yazı stilim değişti.  Hayatımla ilgili o kadar çok şekillendi ki Düzce’de.

Fatma Defne Ilfaz Düzce’de çeşitli STK’ların etkinliklerinde, gitarı ve şarkıları ile yer almaya devam ediyor, sosyal medya da söz ve bestesi kendisine ait klipleri yer alıyor.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
 • Yangın paniğe neden oldu...
 • TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 5 BİN PERSONEL ALACAK
 • Mıhçı Ailesinin Acı Günü
 • FARUK ÖZLÜ ANNESİNİ KAYBETTİ
 • 4 aracın karıştığı trafik kazasında 2 kişi yaralandı
 • Personele Lisans Üstü Eğitim Hakkı
 • BAŞKAN ÖZLÜ 5 AYINI DEĞERLENDİRDİ
 • SEVGİLİ BAŞKAN, KIZINIZI KARA PRENSE VERİR MİYDİNİZ?
 • Kılıçdaroğlu, yoluna hayvan gübresi döken vatandaşın özrünü kabul etti
 • Erdoğan'dan EYT talimatı