“DÜZCE İL HAYVAN KURULU ACİL OLARAK TOPLANMALIDIR!”

“DÜZCE İL HAYVAN KURULU ACİL OLARAK TOPLANMALIDIR!”

16 Ocak 2020 Perşembe Bu haber 706 kez okundu.

Akçakoca İlçesi’ne bağlı Uğurlu Köyüne, son aylarda çok sayıda köpek bırakıldığı ihbarlarının gelmesi üzerine; Akçakoca’da faaliyet gösteren Dohaycan Derneği ve Düzce Hayvanları Koruma Derneği birlikte köye giderek, köylülerin şikayetlerini yerinde dinlediler. Köylülerin şikayet ettikleri köpeklerin bir kısmını,  yakından inceleme fırsatı buldular. Köpeklerin kulaklarının delik olduğunu, kısırlaştırıldıktan sonra işaretlemek amacıyla takılan küpelerin yerlerinden çıkarılmış olduğunu tespit ettiler.

Köy kahvesinde, köylülerin “bu kadar çok sayıda köpeği beslemekte zorlandıklarını,  bazen 30 bazen çok daha fazla köpeği kendi köylerine bırakmak yerine, beşer onar sayıda başka köylere de  dağıtmalarının daha adil olacağını “ dile getirmeleri üzerine, Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altuntaş, “Sorun,  köpekleri toplayıp sağa sola atarak değil, belediyeler kendi aralarında  anlaşarak, bölgelerinde kısırlaştırma yaparak çözülür ” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANLARI BİR ARAYA GELEREK SORUNU BİRLİKTE ÇÖZMEK İÇİN ADIM ATMALIDIR”

“Valilik tarafından çağrı yapılarak; İl Hayvan Koruma Kurulu’nun tüm ilçe belediye başkanlarının katılımıyla acil olarak toplanması gerektiğini, bugüne kadar Belediye Başkanları yerine, yetkisi olmayan zabıta ve personelin katılımıyla yapılan toplantılardan sorunu çözecek kararlar çıkarılamadığını” belirten Altuntaş, Her ilçe belediyesi küçük ölçekli kısırlaştırma merkezleri ile popülasyonun azaltılmasına yönelik çalışmalar yaparsa, köpeklerin sürekli bir yerlerden bir yerlere atılmasına gerek kalmaz”  dedi.

Uğurlu Köyü Ziyaretine eşlik eden, Düzce Milli Parklar Koruma Müdürlüğü’nden Orman Mühendisi Selçuk Çömeten Köylülerin şikayetlerini dinledikten sonra ; “ 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliğine göre, sokak hayvanlarının kısırlaştırıldıktan sonra, aşılanarak, alındığı yere geri bırakılması” gerektiğini, köy mıntıkasına köpekler bırakılırken aracın plakasını, hangi belediyeye ait olduğunu tespit ederek, kendilerine bildirilirse, üzerlerine düşeni yapacaklarını” söyledi.

Hayvanların çok aç ve hasta olduklarını, beslemeye çalıştıklarını dile getiren köy sakinlerine 15 kilo kuru mama bırakıldı.

Düzce Hayvanları Koruma Derneği ( Bi’pativer) Uğurlu Köyü İlk ve Orta Okulu’nda öğrencilerine, hayvan sevgisini anlatan, onlara nasıl yaklaşılması gerektiğini gösteren güzel bir sunum gerçekleştirdi. Sunumdan sonra öğrencilere  “Hayvan Dostu Kartı” dağıtılarak, sokak hayvanlarını beslemeleri için mamalar verildi.

Okula 15 kilo kuru mama bırakıldı. Dohaycan Dernek Başkanı Derya Çolpan, “Düzce’den Uğurlu Köyüne gelerek, bizleri çaresizliğimizle başbaşa bırakmayan Bi’pativer Dostlarımıza, DKMP adına gelen Sayın Selçuk Çömeten’e, araç desteği veren Kaymakamımız Sayın Yasin Öztürk’e ve köye eli boş gitmemeleri için, kendilerine 30 kilo mama bağışlayan Ak Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’na teşekkür ederim.” Dedi.  Çolpan, halkımıza çağrıda bulunarak ;“Uğurlu köyüne çok fazla köpek bırakılması, hem insanları hem de hiç suçu olmayan köpekleri  mağdur etmiştir, en azından köpeklerin bir kısmının oradan alınarak, uygun bir beslenme odağına bırakılana kadar iyi yürekli köylülerin, Akçakoca’nın ileri gelen esnafının ve Ticaret Odası’nın mama desteklerine ihtiyaçları var.” diyerek; Belediyelere " lütfen bu zavallı hayvanları sağa sola atmaktan vazgeçin" çağrısında bulundu.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
 • BENDEN SONRA İNŞALLAH ÇOCUKLARIM DEVAM ETTİRİR
 • Ağır hasta sayısı alarm veriyor
 • OTOMOBİLİN ALTINA GİREN KEDİ KURTARILDI
 • Patpat ile motosiklet çarpıştı, 3 ağır yaralı
 • EN FAZLA KİRAYA PARA AYIRIYORUZ...
 • CABOĞLU’NDAN GÖKHAN KAPOĞLU’NA DESTEK
 • EĞİTİM EMEKÇİLERİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIĞINA, SAHİP ÇIKIYORUZ...
 • BELEDİYE BASININDAN OXİJEN’E ZİYARET
 • Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez
 • Türkiye’de İlk Kez Düzce’de Hayata Geçirildi