Kahveci esnafı oyunların serbest olmasını talep etti

Kahveci esnafı oyunların serbest olmasını talep etti

14 Ağustos 2020 Cuma Bu haber 913 kez okundu.

 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan kahveciler esnafı, koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvehanelerde oyun yasağının devam etmesine, basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Basın açıklamasında konuşan Düzce Kahveciler Odası Başkanı Osman Ataseven , esnafın yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, kahvelerdeki oyun yasağının sonlandırılıp serbest bırakılmasını talep etti. COVİD-19 salgını nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirten kahveciler esnafı da, dayanacak güçlerinin kalmadığı dile getirerek kahvelerdeki oyun yasağının kaldırılmasını istedi.

KAHVELERDEKİ OYUN YASAĞI KALDIRILMALI

Türkiye genelinde 114 kahveci odasının eş zamanlı basın açıklaması düzenlediğini dile getiren Düzce  Kahveciler Odası Başkanı Osman Ataseven, “Pandemi sürecinde sıkıntılar yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Dükkan kiraları, sigortalar, elektrik ve su gibi giderlerimiz sabit ve ödemek zorundayız. Dolayısıyla kahveci esnafımız ve yanında çalışanlar mağdur. Önemli olan kahvelerdeki oyunların yeniden oynatılmasına izin verilmesidir. 550 yıllık kahve kültürümüz bitmek üzere. Türkiye Kahveciler Federasyonu olarak, İçişleri ve Sağlık Bakanı ile birçok kez görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettik” dedi.

YASAK KALKMAZSA İŞ YERLERİMİZİ KAPATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ

Ülke genelinde artış gösteren vakalarına dikkat çeken Ataseven, “Vaka sayıları artıyor. Demek ki vakaların artmasının nedeni kahvehaneler değilmiş. Kahvelerde Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınması gereken tüm tedbirleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Oyunların oynanmasına izin verilirse okey taşlarımızı yıkar dezenfekte ederiz, iskambil kağıtlarını her defasında değiştiririz diye söyledik. Sonuç alamazsak, iş yerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

DÜKKAN KİRALARI BELİMİZİ BÜKÜYOR

Dükkan kiralarının esnafın belini büktüğünü belirten Ataseven , “Dükkan kiraları belimizi büküyor. Para kazanmadan vazgeçtik, evimize ekmek götürmesek de olur, ama iş yeri sahibi yakamdan tutmuş. 11 sene önce evimi satıp, hava parası vererek bu işe girdim. Bu belirsizliğin bir an önce son bulmasını ve konunun açıklığa gerekmektedir. Ve ya kahvehanelerde oyun oynatmayacağız desinler, bizde önümüze bakalım. Esnafın bu kadar üzerine gelinmez. Çünkü kahveciler artık intihar edecek noktaya geldi. Biz evimize ekmek götürmenin derdindeyiz” dedi.

TÜM ESNAF KAN AĞLIYOR

Tüm kahveci esnafın kan ağladığını belirten kahveciler ise, “ 6 aylık süre sonrasında kira, vergi, elektik, su ve stopaj ağır gelmeye başladı. Yetkililere sormak istiyoruz; 10 yıldan beri Suriyeli mültecilere bakıyorsunuz da 4-5 ay kahveci esnafına bakamıyor musunuz? Esnafın halinden anlamak veya sorunları çözmek bu mudur? Kahvecilerin evine ekmek götürme derdi yok mu? Bakmak zorunda olduğu eşi ve çocuğu yok mu? Kapalı kaldığımız zamanlarda kira, elektrik, su ve diğer giderler karşılansa kendimizi az da olsa toparlarız. Tüm esnaf kan ağlıyor, nereye kadar böyle devam edecek? Çoğu sektör normale dönmüşken, kahvehaneler neden dönmedi?” şeklinde konuştu.

OYUN SERBEST OLSUN EĞER KURALLARA UYMAZSAK CEZA YAZSINLAR

Kahvecilerde oyunların serbest olmasını istediklerini belirten kahveciler odası, “Devletimizden tek şunu istiyorum. Her yeri açtınız kahvecileri de açın eğer biz kurallara uymazsak gelin cezanızı yazın. İşyerlerimizde oyunun serbest olmasını istiyoruz. Eğer kurallara uymazsak ceza yazsınlar” dedi.

TÜM ESNAF KAN AĞLIYOR

Yaklaşık 6 aydır kapalı olduklarını belirten kahveci esnafı, “Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Bütün işyerleri açıldı, herkes ekmeğini kazanmaya başladı ama biz kahveciler yaklaşık 6 aydır kapalıyız. Bizim de emekçi insanlar olduğumuzu unutmasınlar. Bizim de çocuklarımız var. Biran önce bize de izin versinler ve biz de alnımızın teriyle ekmeğimizi kazanmaya çalışsak. Devletten istediğimiz budur” diye konuştu.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
 • Vali Atay’dan Öğrencilere Destek
 • AKÇAKOCA İLÇESİNDE İŞ YERİ İSKANLI SATILIK MÜLK
 • Sosyal medya yasası yürürlükte! İşte herkesi yakından ilgilendiren değişiklikler
 • Düzce basını diğer illere örnek oldu
 • Silah Ticareti Yapan 2 Şahıs Tutuklandı
 • Fabrikada Korkutan Patlama, 1 yaralı
 • Odun Taşıyan Kamyonun Tehlikeli Yolculuğu
 • Otomobil ile motosiklet çarpıştı..
 • 5 Kişilik Aile Zehirlendi
 • Şehir içi Ulaşım ve Tesislerde HES zorunlu oldu