FINDIKTA KIŞ GÜBRELEMESİ İÇİN TAM ZAMANI

FINDIKTA KIŞ GÜBRELEMESİ İÇİN TAM ZAMANI

6 Kasım 2019 Çarşamba Bu haber 638 kez okundu.

 Verimli bir tarımsal üretim için Dal-Döl-Bal olarak kodladığımız AZOT, FOSFOR, POTASYUM isimli 3 ana besin elementin toprakta durumunu mutlaka tespit edip eksik olanın, eksik olduğu kadarını toprağa vermemiz gerekmektedir.

Fındık bahçelerine GÜBRE veya KİREÇ uygulamadan önce toprakta hangi besin maddelerinin noksan olduğunu belirlemek için mutlaka TOPRAK ANALİZİ yaptırmalıyız. Analiz sonuçlarına göre tavsiye edilen cins ve dozdaki (miktardaki) gübre çeşidi toprağa verilmelidir.

AZOTLU gübreler Mart sonundan mayıs ortasına kadar 2 kez, FOSFORLU ve POTASYUMLU gübreler ise kış döneminde verilmelidir.

FOSFORLU VE POTASYUMLU GÜBRELER NELERDİR :

Fosforlu gübrelerin toprakta çözünüp parçalanmaları uzun sürmesi dolayısı ile bitki tarafından alınımının geç olması, fındığa özel olarak kış aylarında generatif (karanfil, püs) faaliyetlerinin devam etmesi bu dönemde uygulanmalarını gerektirmektedir.

Uygulama şekli; 3 yılda bir defa Kasım - Şubat ayları arasındaki dönemde toprağa uygulanırlar. Önerilen gübre dal uçlarının altına 16-32 adet 15-25cm. derinliğindeki çukurlara eşit olarak konularak üzeri toprakla kapatılır.

Genellikle fındık bahçelerinde kullanılan fosforlu gübre (% 42-44 P2O5)’lik Triple Süper Fosfat’tır.

Potasyum noksanlığında sürgün gelişmesi erken ve yavaş olur, boyları kısa ve ince kalır. Yapraklar küçük olur ve kenarları kavrularak açık yeşile döner. Meyveler küçük kalır ve boş meyve oranı artar. Bitki dondan ve hastalıklardan daha fazla zarar görür.

Potasyumlu gübrelerin uygulama biçimi 2-3 yılda bir defa Kasım-Şubat ayları arasındaki dönemde önerilen miktarda fosforlu gübreler gibi uygulanır. Fosforlu gübrelerle karıştırılarak ta verilebilirler.

Genellikle fındıkta kullanılan potasyumlu gübre (% 48-52 K2O) Potasyum Sülfat gübresidir. Fındık toprakları bu gübreye ihtiyaç gösterdiği halde birçok üreticilerimiz tarafından önemi yaygın olarak bilinmemekte ve dolayısı ile kullanımı yeterli değildir. Önerilen dozdaki gübre mutlaka bitki toprağına verilmelidir.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
  • Ankara kulislerinden bomba iddia: Bahçeli koltuğunu Soylu'ya mı devredecek?
  • Kurtulmuş'tan AKP'li vekillere: 'Erdoğan rüzgârıyla oy alma bitti'
  • ‘Utanmaz Adam’ ve bizi en çok soyan 20 şirket
  • “Şehir Ağaçları Kontrole Muhtaçtır”
  • Nurullah Çelebi deneyimlerini anlattı
  • Bugün Başlıyor...
  • AK Parti kadrolarında istifa furyasının arkasında iç hesaplaşma mı var?
  • Piyasa Değeri 35 Milyon Lira..5 Şahıs Adliyeye Sevk Edildi
  • FARUK ÖZLÜ BRİFİNG VERDİ
  • 39 İŞYERİ OSB'YE KAZANDIRILACAK