ENFLASYONUN ÖZÜ

4 Şubat 2019 Pazartesi

 Seyyar satıcı gezici demektir. Eğer bir esnaf, seyyarsa sabit değildir. Sabitse, seyyar değildir. Ülkeler kurulduklarından bu yana ülkeyi yönetenler vasıtasıyla hep pahalılıkla mücadele etmiştir. Düstur, pahalılığın görüldüğü yerde başının ezilmesidir. Pahalılık (fiyat artışları) “perakende” noktasında gözle görülür hale geldiğinden, mücadele de hep perakendeci esnafa karşı verilmiştir. “Sallandır iki kasap, bak et fiyatları nasıl düşüyor” diyenler bile çıkmıştır. Kamu yöneticileri bu sorunu, manav-bakkal-kasap üçlüsünün karşısına “devlet/belediye” mağazaları açarak veya seyyar esnafı örgütleyerek çözmek istemiştir. Mesela 1986 senesinde aynen bugünlerde olduğu gibi pahalılıkla savaş gündemdeydi. İstanbul Belediyesi dahiyane bir fikirle birçok yerde “seyyar esnaf sabit satış yerleri” tesis etti. Pek tabii bu pazarlar, fakir yerlerde değil, dükkan kirası yüksek zengin semtlerindeki kamusal alanlar üzerinde kuruldu. İktisadi hayatın doğal akışına ters ve doğru muhasebeye dayanmayan bu uygulamalar yürümedi.

AKÇAKOCADA bu sistemin yürüyebilmesi icin zaten suyumuz bol .Elektrik üretebilecek pozisyon ve doğal şartlara sahibiz .Sera yapmak icin malzememiz mevcut.Direk üreticiden tüketiciye satışı gerçekleştirirsek ki yaparız çevre yerleşkelerden büyük bir tüketici kitlesi gelir.

AKÇAKOCA HALKI İSTİHDAM Olanağı bulur.Fiyatlar yari yarıya düşer.

Hükümet “enflasyonla topyekün mücadele”de mağaza sayıları 25 bine varan 200'e yakın market zincirlerinden beklediği desteği alamamaktan şikayetçidir. Buna kanıt olarak marketlerdeki ürün fiyatlarının pazarcı fiyatlarından yüksek oluşunu göstermektedir. Enflasyon çok karmaşık bir olgudur. Çoğu zaman kendi kendini besler. Hükümetin, market fiyatlarını değerlendirme yöntemi yanlıştır. Enflasyonun düşmesi “fiyat artışlarının düşmesi” demektir. Pazarcı fiyatları, her zaman market fiyatlarından düşük olmuştur. Bugün düşük olması, onların daha küçük oranda zam yaptığını ispatlamaz. Bakılması gereken mutlak fiyatlar değil, artış oranlarıdır. Bu iki perakende kanalının tüketiciye sundukları hizmetin kapsamı ve doğal olarak maliyet yapıları çok farklıdır. En önemlisi bunların, kayıt içi veya dışı olma oranlarıdır. Aslında Maliye Bakanlığı'nın üzerinde en çok çalışması gereken şey, bu iki perakende sisteminin devlet bütçesine yaptığı katkıyı eşitlemek olmalıdır.

Konu VERGİ MESELESİDİR.

ENFLASYONUN ÖZÜ YORUMLAR ()

Yorum Yapın

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Adınız*
Yorumunuz*