BETON SANTRALİ HUKUKEN NASIL KURULUR?

BETON SANTRALİ HUKUKEN NASIL KURULUR?

9 Ekim 2019 Çarşamba Bu haber 554 kez okundu.

 Bir beton santralinin açılması için gereken hukuki süreç şu şekilde gelişiyor.

Beton santrali kuracak kişi ya da 2872 sayılı çevre kanunun çizdiği çerçeveye uygun hareket etmek zorundalar.

Çizilen çerçeveye uygun hareket edilmesi için de 10 Eylül 2014 tarihinde 29115 sayılı Resmi Gazetede  “Çevre ve Lisans Yönetmeliği” yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Çevresel etkilerine çevre izin ve  lisansına tabi işletmeler EK-1 ve EK-2 listelerine göre sınıflandırılmıştır.

EK-1 listesinde yer alamlar ÇED (Çevresel Etki değerlendirmesi) raporu almak zorundadırlar, EK-2 listesinde yer alan işletmeler ise ÇED raporu almak zorunda değiller.

Ancak EK-1 ve EK-2 listesinde yer alan işletmelerin faaliyette bulunabilmeleri için “Geçici Faaliyet Belgesi” almak zorundadırlar.

“Geçici Faaliyet Belgesi” alan işletmeler belge tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde çevre izin ve lisans belgesi almak zorundadırlar.

Çevre ve Lisansı Yönetmeliğinin 5. maddesi bu mevzuda çok açık ve nettir.

**

Geçici Faaliyet Belgesi için gerekli belgelerin ne olacağı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca şu şekilde belirtilmiştir.

1-ÇED “Olumlu” ya da “Gerekli Değildir.” kararı (ÇED’e tabi tesisler için) veya ÇED’e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı.

2- Sicil Gazetesi

 3-Kapasite Raporu, kapasite raporu yerine geçebilecek yetkili makamlardan alınmış diğer belgeler veya kapasite raporundan muaf olduğuna dair yetkili makamlardan alınmış belge

 4-İş Akım Şeması ve Proses Özeti (Hammadde kabulünden başlayarak her bir ünitede uygulanacak işlemlerin ayrıntılı açıklaması, gerekli şema, vaziyet planı, formül ve şekiller, atık kodları, emisyon kaynakları)

5) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı Müdürlüğümüz teknik personellerince yerinde yapılan değerlendirme neticesinde verilen ve işletmelerde ilgili yönetmeliklerde yer alan esas ve hükümlerin (ölçüm ve analiz sonuçları hariç, işletmede alınması gereken tedbir ve fiziksel şartlar) sağlandığını belirten yazıdır.

Bu belgeler içerisinde sadece ÇED Raporu gerekli değildir yazısının alındığına dair bir rivayet var sadece.

Bırakın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Uygunluk yazısı alınmasını için müracaat bile edilmemiştir.

**

Beton santralinin işletmeye açılabilmesi için “Geçici Faaliyet Belgesi” alınması bir mecburiyet, bu mecburiyeti yerine getirmiş olan firmada bu belgeyi yetkililere ve kamuoyuna gösterir ve faaliyetine başlar.

Geçici Faaliyet Belgesini almış işletmelere karşı yapılacak işlem ise idareden kaynaklı hukuka aykırı bir süreç gerçekleştiği kanaatine varıldığında idare mahkemelerine yürütmeyi durdurma davası açmak olmalıdır.

Şimdi işletme Geçici Faaliyet Belgesini aldığını ispatlayamadığına göre idare mahkemesine dava da açılamaz.

Öncelikle bu beton santralinin yetkililerini “Geçici Faaliyet Belgesi”ni  aldıklarını kamuoyuna duyurmaya ve belgeyi göstermeye davet etmek gerekir.

Eğer “Geçici Faaliyet Belgesi”  aldıklarını kamuoyu oyuna ispatlayamazlarsa bugüne kadar santral alanında yaptıkları her çalışma suç kapsamına girer.

Firma hakkında suç duyurusu yapmak gerekir.

Tabii ki Geçici Faaliyet Belgesi almadan beton santrali yapımına göz yuman yöneticiler de suçlu olur.

Bu gelişmelere göz yuman, bilmedim, duymadım diyen siyasetçilerde ahlaken görevlerini yapmadıkları için kamuoyu nezdinde ahlaken suça iştirak etmiş olurlar.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
  • Diyanet’ten 81 ilde İdlib hutbesi!
  • Sıfır otomobil yüklü tır yandı 2 araç hasar gördü
  • Hakan Solak'tan Kandil Mesajı
  • Hanife Tetik; Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun
  • Gribe karşı 13 önlem
  • Regaib Kandili’niz Mübarek Olsun
  • Akçakoca’nın tarihi simgeleri onarıldı
  • Nişan Yüzüklerini Başkan Okan Yanmaz Taktı
  • HAVA AMBULANSI İLE GELDİ
  • ŞEHİR MERKEZİNDE BACA YANGINI