Böyle giderse... Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kapıda

Böyle giderse... Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kapıda

27 Ekim 2020 Salı Bu haber 2973 kez okundu.

 İstanbul başta olmak üzere ülkenin genelinde koronavirüs vaka ve hasta sayıları düzenli olarak artıyor. Tüm uyarılara rağmen en basit önlemler bile büyük çoğunluk tarafından gözardı ediliyor. Tüm dünyanın kışalarmına geçtiği koronavirüs salgınıyla mücadelede il il uygulanan kararlara yenilerinin eklenmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta yapılacak Bilim Kurulu toplantısında yeni kararlar alınacak. Hürriyet'in haberine göre, Türkiye’nin kasım ve aralık ayını bir dizi yeni önlemle geçireceği belirtiliyor. Uzmanlar buna ‘aç-kapa’ taktiği diyor. Salgının artışhızına göre yeni yasaklar olacak veya kaldırılacak.

Vakaların tüm Türkiye’de artışa geçmesiyle birlikte il pandemi kurulları üst üste yeni önlemleri devreye sokmaya başladı. Ancak asıl yasaklar Çarşamba günü İstanbul'da yapılacak Bilim Kurulu toplantısı sonrasında ortaya çıkacak.

Bazı illerde çocuk parkları kapatılıp, 65 yaşüstü vatandaşların toplu taşıma kullanmalarına sınırlama getirilirken, semt pazarlarına girmelerine de günün belli saatlerinde izin veriliyor.

Bu sınırlamaların denetlenmesi için pazar timleri, park timleri gibi ekipler oluşturuldu.

Yapılan toplantılarda, İstanbul ve Marmara bölgesi illeri başta olmak üzere büyükşehirlere yönelik yeni kararlar alınması planlandı.

Önümüzdeki çarşamba günü yapılacak Bilim Kurulu toplantısından sonra yeni yasaklar açıklanacak. Sorunun özellikle, kapalı mekanlarda “toplu buluşmadan” kaynaklandığı ifade ediliyor.

Apartman ve site bahçelerinde toplanmak yasak

İllerde, apartmanlar ve sitelerin bahçelerindeki toplanma alanlarına yasak getirilmesi, bunun denetiminin apartman ve site yönetimlerine verilmesi planlanıyor.,

Köy konakları da bu çerçevede değerlendirilecek ve muhtarın sorumluluğunda toplanılması yasaklanacak.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı

Büyükşehirlerdeki vaka sayısındaki ciddi artışnedeniyle, gerekli olması durumunda haftasonu sokağa çıkma yasağı da dahil “kesmelere” başvurulabileceği, ancak bunun daha sonraki aşamada gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Şehirler arası seyahat yasağı

Şehirlerarası seyahat yasağı da son aşamada başvurulacak önlemler arasında sıralanıyor. Uzmanlar “Salgınla mücadele dinamik bir süreç, gelişmelere bakarak yeni kararlar alınabilir. Buna aç-kapa taktiği diyoruz” dediler.

İlk dalgadan daha kolay bulaşıyor

Toplantılara katılan uzmanlara göre koronavirüs, tüm dünyada ilk dalgadan daha fazla bir yayılım ve bulaştırıcılık gösteriyor. Ölüm oranları ilk dönemki kadar yüksek değil ama, bulaşma çok fazla. Avrupa ülkelerindeki yayılım hızı, aynı bantta olan Türkiye’yi de etkileyecek.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*

Çiğdem - 10/28/2020
Kesinlikle olsun özellikle de aştık hastalarına daha çok dikkat edilsin

Cavit - 27.10.2020
23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim nedense Korona virüsü Türkiye Cumhuriyetinin Milli Bayramlarında vatandaşı tehdit ediyor. AKP mitingleri, MHP toplantıları , Suriyeli Cihatçıların gösterileri Korona virüsü kapsamı dışında kalıyor. Demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar, Demokrasi nedir. ?
 • TSO'DAN AİDAT DUYURUSU
 • Sağlık Bakanı Koca açıkladı; aşılama çalışmaları nasıl olacak...İşte dört aşamalı süreç
 • Kısıtlamada Sokaklar Boş Kaldı
 • Türkiye Dünya Genelinde 2. Sırada Yer Aldı
 • Pandemi döneminde diş tedavisi
 • Yağmur Aşık'ın 'öldürme planı' iddiası İnanılmaz ifadeler...Benden hamile kaldı
 • Düzce İlk 5’e Giremedi
 • Düzce'de hava kirliliği en kötü seviyeye ulaştı, artık nefes almak bile zor
 • Düzce’de Kış toplantısı gerçekleştirildi
 • Zorunlu kış lastiği denetimi yapıldı