'Hamsi bizi erken terk edecek'

'Hamsi bizi erken terk edecek'

31 Ekim 2019 Perşembe Bu haber 381 kez okundu.

 Deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olduğunu ifade eden balıkçılar, hamsinin Karadeniz’i erken terk edeceğini ileri sürdüler.

Hamsinin, Karadeniz’in  40-50 mil açığından gittiğini söyleyen balıkçılar bu, hamsinin göçünü erken tamamlayacağı anlamına geliyor. Havalar böyle giderse hamsi bizi çok erken terk edecek' uyarısında bulundular.

BALIKLAR SÜREKLİ YOL KATEDİYOR

Deniz suyu sıcaklıkları nedeniyle balıkların beklenenin dışında hareket ettiğini söyleyen Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç,  yaptığı açıklamada, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olduğunu ifade etti.

 "Sıcak olan denizde balıklar çok hızlı gidiyor, göçünü erken tamamlıyor. Balıklar yağsız oluyor. Deniz suyu sıcak olduğu zaman balıkların boyu kısa olur. Balıklar sürekli yol katediyor. Bu da onların yağ tutmamasına ve ufak kalmalarına neden oluyor." diye konuştu. Hamsinin de soğuk suda yağlandığını ve lezzetli olduğunu anlatan Malkoç, deniz suyu sıcaklığı düşmezse hamsinin Türk sularından uzaklaşacağını ifade etti.

DENİZİN DENGESİ DEĞİŞTİ

Malkoç, denizlerdeki dengenin değiştiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Hamsi bu sene çok erken başladı. Deniz dengesi değişti, çok sıcak. Hamsi sahile inmiyor. 18 derece su sıcaklığına denizlerin inmesi lazım. Şu an bizim sahillerimiz 20-22 derece. Hamsi şu an 18 derecede 35 mil açığa kadar geliyor. Hamsi 40-50 mil açıktan gidiyor. Bu, hamsinin göçünü erken tamamlayacağı anlamına geliyor. Havalar böyle giderse hamsi bizi çok erken terk edecek. Şimdi bir kar yağsa bu balık kalır Karadeniz'de."

Tezgahlarda balık bolluğu yaşandığına da işaret eden Malkoç, "Hamsi tezgahlarda bolca var. 14 kiloluk hamsinin kasası 40 ile 100 lira arası, kilosu ise 4 ile 10 lira arası. İstavrit de öyle. Kasası 40 ile 100 lira arası. Mezgit var. Palamut hariç bütün balıklar var ancak halen deniz suyu çok sıcak." şeklinde konuştu.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
  • Araçların ulaşamadığı yangınlara tanklı müdahale dönemi...
  • Mustafa Yeneroğlu: Demokratik blok gerek
  • KİŞİYE ÖZEL TASARIM YAPILABİLİYOR
  • Korkutan kaza...
  • Hem Tarihi Yaşadılar, Hem Kitap Okudular
  • Ticari araç sahipleri ve sürücüleri, bu haber sizin için...
  • İki sendika başkanının maaş farkları dudak uçuklattı
  • KYK burs sonuçları açıklandı TIKLA ÖĞREN...
  • Başkan Yanmaz taksici esnafını ziyaret etti
  • Başkan Yanmaz ve Emniyet Müdürü Ünsal buluştu