Akıllı Saat ile Takip Edilecekler

Akıllı Saat ile Takip Edilecekler

24 Şubat 2020 Pazartesi Bu haber 560 kez okundu.

 Düzce Valiliği son zamanlarda Düzce’de artan, Alzheimer hastası vatandaşların kaybolma olaylarının ardından Düzce’de bulunan Alzheimer ve Demans hastalarına Mobil takip erişimli Saat verildi.

 Düzce Valiliğinin başlattığı “Alzheimer ve Demans Hastlarına Mobil Takip Projesi” ile bugün Alzheimer hastası vatandaşlara Akıllı saatleri verildi. Düzce Valisi Dr.Zülkif Dağlı’nın koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle geliştirilen proje, Türkiye’de ilk olarak uygulanabilir hale getirilecek ve Alzheimer hastalarına “GPS Takip Sistemli Saat/Bileklik kullanmaları  sağlanacak.

Alzheimer Hastalığı, bellek ve öğrenme, konuşma, akıl yürütme, yargılama, iletişim ve günlük yaşam etkinliklerini sürdürme yetilerinde kademeli olarak yıkıma ve davranışlarda değişikliklere yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Alzheimer ve demans hastaları genellikle günlük yaşamları sırasında gezinti amaçlı evlerinden dışarı çıktıklarında geçtikleri yolu, güzergahı unutarak geri dönememektedir. Bu hem kendilerine hem de yakınlarına büyük sıkıntılar doğuruyor. Bazen bu kayıplar ölümle sonuçlanabiliyor. Bu proje kapsamında hastaların takibini sağlayan cihaz kullanımı ile; Hasta yakınlarının hastalarının takibini güvenli bir şekilde yapabilmelerinin sağlanması, Hastaların bağımsızlıklarının arttırılması,  Hastalarının kayıp oranlarının azaltılması,  Hastalarının bakıma destek veren yakınlarının kaygılarının azaltılması,  Hasta yakınlarının yaşam kalitelerinin arttırılması Kaybolma vakalarında emniyet, jandarma, 112 gibi resmi kurumların müdahale süresinin hızlandırılması hedefleniyor.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın  talimatlarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından “GPS Takip Sistemli Saat/Bileklik” alımları yapılmış olup, bileklik kullanacak hastalar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlendi. 

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
 • Bakan Koca 18 şehri açıkladı. Düzce'de var
 • Koronayla mücadelede kritik tarih 12 Nisan
 • KORONAVİRÜS İLAÇLARI SGK ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
 • 4 ev alev alev yandı
 • Bedava sigara vermeyince marketin camlarını kırdı
 • CUMHURBAŞKANINA SESLENDİ
 • Diyanet'ten koronalı cenaze işlemleriyle ilgili karar
 • KYK kredi borçlarına indirim ve ertelemeyi öngören madde, torba yasa taslağına eklendi
 • Keleş Ailesinin Acı Günü
 • Lokale baskına giden polise, 175. yıl sürprizi