Kaplandede dağında karakulak bereketi…

Kaplandede dağında karakulak bereketi…

26 Mayıs 2020 Salı Bu haber 23640 kez okundu.

 Akçakoca’nın  bereketli ormanı Kaplandede dağlarında  4 günlük sokağa çıkma yasağını fırsata çeviren köylüler  karakulak mantarına hücum etti.

Kovalar dolusu mantarları toplayarak hem mutfaklarına lezzetli hem de bedava yemek kazandıran köylüler, mantar toplamayı da eğlenceye dönüştürdüler.

Akçakoca’ya bağlı Sarıyayla köyünde yaşayan Ferdi Ataş, babası Ayhan Ataş ve arkadaşlarıyla birlikte ormanda şarkı türkü eşliğinde mantar topladıklarını söyledi. Güle eğlene türküler söyleyerek topladığımız mantarların fazlalarını konserve yapıp dolaba koyuyor, isteyen kişilere de ücret karşılığı satıyoruz dedi.

Ferdi Ataş, arkadaşları ile  mantar topladığı anları saniye saniye kayıt altına aldı.

Karakulak  Mantarı/Kayın Mantarı

Karakulak ( İstiridye)  mantarı, halk arasında bölgeden bölgeye, yöreden yöreye pek çok farklı isimle anılmaktadır. Kavak mantarı, Kayın Mantarı, Karakulak ya da Yaprak Mantar olarak da isimlendirilir. Doğal ortamda özellikle kavak ve kayın ağaçları dibinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Yani kavak, kayın ve meşe ağacı dipleri ve kütükleri İstiridye Mantarının doğal yetişme ortamlarıdır.

Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

B1, B2, B5 ve B7 vitaminleri ve folik açısından oldukça zengin olan istiridye mantarı damakta daha çok kuzu etine yakın bir tat bırakması yönüyle de tüketicileri üzerinde belirli bir damak tadı seviyesi elde etmiş durumdadır. Yani kendine özgü bir tüketici kitlesi vardır. İstiridye Mantarı en çok besin olarak tüketilmektedir. Bun yanı sıra ilaç sanayinde de İstiridye Mantarından yararlanılmaktadır.

Bir çok hastalığın tedavisinde alternatif tedavi yöntemleri olarak da fayda sağladığı belirtilen İstiridye Mantarı besin olarak tüketilmesi durumunda özellikle damar çatlamasının tedavisinde, yaraların hızla iyileşmesinde  destekleyici bir unsur olabilmektedir.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
 • Babacan...İktidar varoluş mücadelesi veriyor
 • Düğün konvoyu oluşturan 13 TIR sürücüsüne ceza yağdı
 • Bisikletli çocuğa otomobil çarptı, 1 yaralı
 • Siyasetçileri buluşturan dondurmacı açılışı
 • ''Çoklu baro'' teklifi Meclis'te kabul edilerek yasalaştı
 • TARİHE SAYGINIZ BU MU?
 • Vali Atay, Sarıkaya Mağarasını inceledi
 • Kiraladıkları Bahçede Kenevir Yetiştirirken Yakalandılar
 • Otomobilde Ölü Bulunmuştu Otopsisi Sonucu Açıklandı
 • Gezici Araştırma: Kadın seçmenler AKP'den kopuyor, hangi partiye yöneldiler?