Yanlış tutulan tapu siciline 1 milyon liralık tazminat...

Yanlış tutulan tapu siciline 1 milyon liralık tazminat...

30 Haziran 2020 Salı Bu haber 7220 kez okundu.

 Akçakoca ilçesinde sahibi oldukları 32 dönümlük tapulu fındık ve kestane bahçeleri ’orman arazisinde' kaldığı gerekçesiyle ellerinden alınan 3 kişinin açtığı davada mahkeme, devleti 1 milyon 70 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Akçakoca'da yaşayan A.S.G, B.Ö.G., M.H.G'nin hissedar oldukları, Kapkirli Mahallesi'nde bulunan 30 dönümlük tapulu fındık ve kestane bahçeleri, orman sınırları içerisinde kaldığından bahisle  Orman İdaresi tarafından açılan tapu iptal ve tescil davası sonucu,  iptal edilerek orman vasfıyla maliye hazinesine geçti.

Arazileri ellerinden alınan 3 kişi, mülkiyet hakkının ellerinden alındığını, tapu sicili hatalı olarak tutulduğu gerekçesiyle Hazine aleyhine avukatları Musa Adıyaman aracılığıyla Akçakoca  Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açtı.

Davalı Hazinenin avukatı, zamanaşımı nedeniyle davanın reddini talep ederek, yapılan işlemlerin usul ve yasaya uygun olduğunu, bu sebeple idarenin tazminata hükmedilmesinin hakkaniyete aykırı olacağını, davanın reddine karar verilmesini istedi.

Dosyayı inceleyen mahkeme davayı karara bağladı. Mahkeme, davacıları haklı bularak taşınmazın tapu sicilinin yanlış tutulmasından dolayı devleti tazminata mahkum etti. Mahkeme toplam 1 milyon 70 bin 47 liralık tazminatın 2014 yılından itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte A.S.G, B.Ö.G., M.H.G'ye hisseleri oranında ödenmesini kararlaştırdı.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*

SEYHAN - 1.07.2020
Ülkemizde Adaletmi dediniz oda ne yenir biseymi!!

SEYHAN - 1.07.2020
Ülkemizde Adaletmi dediniz oda ne yenir biseymi!!

H.A. - 6/30/2020
Benim dedemden kalan 70 yıllık fındıklığa 18 tane yabancı hissedar bulup tapuyu üzerine tescilledi bizim tapu müdürlüğü. Mahkeme de 2006 da geçen kadastro yu geçerli kabul ettiğinden mahkeme aleyhimize sonuçlandı. Bu pisliği yıllarca hisse yazılan şahıslardan imza dilenerek çözmeye çalışıyorum. Allah buna sebep olanların burnundan fitil fitil getirsin. Devlet bu tazminatları da tapu da alavera dalavera yapan memurlarından kessin bakalım bir daha böyle yanlışlar oluyor mu!
  • Aşı bulunmuş olsa da 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz
  • AK Partili kadınlardan Abdurrahman Dilipak'a tepki açıklaması
  • Akçakoca’da Plajlar Mavi Bayrak Ödülünü Kazandı
  • İşte yeni A TAKIMI
  • KADIN KOLLARI BAŞKANI GÖNÜL ASUK OLDU…
  • DEVA'dan Türk Lirası'nın eski değerine dönmesi için hükümete 10 çözüm önerisi
  • Rezervler satıldı akçe harcandı kur rekor kırdı
  • Başkan Koloğlu ve Başkan yardımcı Akdeniz'in mutlu günü
  • 4 Firmaya 8 Bin Lira Ceza