ALS HASTASI ÖZALKAN’IN BİR DİLEĞİ DAHA GERÇEKLEŞTİ

ALS HASTASI ÖZALKAN’IN BİR DİLEĞİ DAHA GERÇEKLEŞTİ

30 Ağustos 2018 Perşembe Bu haber 1887 kez okundu.

 Yatağa bağımlı yaşayan Düzceli ALS hastası 35 yaşındaki Özlem Özalkan’ın, Gölcük Tabiat Parkı’nı görme isteği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerince yerine getirildi.

ALS hastası Özalkan, Düzce'den ambulansla getirildiği Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan köşkün önünde piknik yaparak doğayı ve gökyüzünü izledi.

Düzce’de yaklaşık 10 yıl önce yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle 5 yıldır yatağa bağımlı yaşayan ve sadece gözlerini kullanabilen 35 yaşındaki Özlem Özalkan’ın, Gölcük Tabiat Parkı’nı görme isteği yerine getirildi.

Ellerindeki güç kaybı nedeniyle 10 yıl önce hastaneye giden ve ALS teşhisi konulan Özalkan, aradan geçen zamanda sadece gözleriyle iletişim kurabilir hale geldi.

Yaklaşık 5 yıldır yaşam destek ünitelerine bağlı olan mamayla beslenerek hayatını sürdüren Özalkan, yatağının üzerine konulan ve göz işaretleriyle yazı yazmayı sağlayan özel bilgisayar programı aracılığıyla ailesine Gölcük Tabiat Parkı’na gitmek istediğini söyledi.

Kızlarının bu isteğini Düzce Valiliği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine ileten aile, olumlu cevap verilmesi üzerine Bolu’ya geldi.

Kendisinin hayatta kalmasını sağlayan yaşam destek üniteleriyle ambulansla Gölcük’e getirilen Özalkan, göl kenarında bulunan ve Gölcük’ün simgesi olan köşkün önünde piknik yaptı.

Burada üzerinde harfler bulunan ve ailesiyle iletişim kurmasını sağlayan plakayla isteklerini ileten Özalkan, hem Gölcük Tabiat Parkı’nın manzarasını hem de gökyüzünü doyasıya izledi.

Anne Perihan Özalkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızının 10 yıldır ALS hastası olduğunu söyledi.

Özlem’in önce el kaslarının çalışmadığını daha sonra da vücudunun diğer organlarının işlevlerini kaybettiğini anlatan Özalkan, “Son 5 yıldır ise solunum cihazına bağlı yaşıyor. Herhangi bir şey yiyemiyor, içemiyor. Çaresi olmayan bir hastalıkla mücadele ediyor. Bize Gölcük’e gelmek istediğini söyledi. Biz de bu konuda bize yardım etmeleri için Düzce Valiliğine başvurduk. Sağ olsunlar bize çok yardımcı oldular.” dedi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı da 8 Ağustos’ta Özlem Özalkan’ın doğada bir gün geçirme isteğini yerine yetirmişti.

Bilgisayarındaki özel program aracılığıyla sosyal medya üzerinden başlattığı kampanya sayesinde Afrika’da 5 su kuyusu açılmasına da öncülük eden Özalkan, hayatını anlatan “Cansız Bedenimde Sıkışan Hayatım” adlı kitabıyla sosyal medya üzerinden binlerce okura ulaşmıştı.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
  • Bolu Kız Öğretmen Okulu'nun Akçakoca Gezisi...Yıl,1966
  • CANKURTARANLAR İŞBAŞINDA
  • Ne bayramda ne seyranda, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır'ı ara ki bulasın...
  • Tatilciler Akın Etti Pandemi Unutuldu
  • Düzce’de Maden Sahaları Denetlendi
  • Turistler Vali Atay’dan Yardım Bekliyor
  • Yunus Özay Er, Güven Tazeledi
  • BAŞKAN YANMAZ’DAN ÜNİVERSİTE YOLUNA DESTEK VEREN VATANDAŞLARA PLAKET
  • Kıdem tazminatı tavanı 7 bin lirayı aştı
  • O soru yeniden gündemde... Havai fişek gerekli mi?