DÜZCE’DE LASTİK YAKMAYA İZİN VERMEYİZ

DÜZCE’DE LASTİK YAKMAYA İZİN VERMEYİZ

22 Kasım 2020 Pazar Bu haber 752 kez okundu.

 Düzce kamuoyunu tartışmalara neden olan  ekonomik ömrünü doldurmuş atık lastiklerin yakılması olayına açıklık getiren MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, “lastik yakma” konusunun kanun teklifinden çıkarıldığını söyledi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM’de kabul edilen 238 sıra sayılı Elektrik Piyasası Kanunundan, yapılan istişareler sonrası kanun maddesinde son bir değişiklik yapılarak   “atık lastikler”  kısmının kanun teklifinden çıkartıldığını söyledi.

Düzce’de Atık lastiklerin yakılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Yılmaz, şu açıklamayı yaptı: “Kanun teklifi benim elimde. 238 sıra sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile 88 Milletvekilinin teklifi ile TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşüldü. Salı günü de genel kurula geldi. Teklifin 13. maddesinde 10.05.2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun 3’üncü maddesinin değiştirilmesini öngörüyor. Bu kanunda adı geçen biyokütle tanımında, ‘İthal edilmemek kaydıyla; her türlü tarım, hayvan, orman ve su ürünlerinin atıklarını, bu atıkların işlenmesi ile elde edilen tehlikesiz ürünleri ve işlendikleri tesislerin tehlikesiz arıtma çamurlarını, belediye atıklarını (çöp gazı dâhil) ve atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünler’ ifadesi yer alıyor.

BAKAN YARDIMCISI İLE KONUYU İSTİŞARE ETTİM

Biz Düzce’deki hassasiyetlere göre davranarak, bu atık lastiklerin işlenmesi konusunun Düzceli vatandaşlarımızı iğreti edebileceğini ifade ettik. MHP Grup Başkan Vekilimize konuyu ilettim. AK Parti grup başkan vekili ile görüşeceğini, düzenleme teklif edeceğini söyledi. Daha sonra kanun teklifi genel kurulda görüşülmeye başlandı. Görüşmelerin başladığı esnada konuyu Enerji, Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısına,  ‘Bu teklifte geçen atık lastik kısmını çıkaralım’ dedim. Bakan Yardımcısı, ‘Bu 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun 3. maddesinin 9. Bendinde bu zaten biyokütle tanımında var, yeni çıkarılan bir şey değil’ dedi.

TEKLİFTEN ATIK LASTİKLER KISMI ÇIKARTILDI

Grup başkan vekilleri ve Bakan yardımcısı ile yapılan istişarelerin işe yaradığının altını çizen Milletvekili Ümit Yılmaz, “ Baktığımızda değişiklik 4.6.2016 tarihinde yapılmış, yani geçmiş dönemin bir tanımı. Zaten 2016’da değişmiş, bu tanımlama zaten girmiş. Ben bu hassasiyeti göz önünde bulunduralım kanun teklifinden bu tanımı çıkartalım dedim. Bunun üzerine MHP Grup Başkan Vekilimiz AKP Grup Başkan Vekili ile görüşmüş, değişiklik teklifi hazırlamışlar. Perşembe günü konu genel kurula gelince konuyla alakalı söz istedik. Biyokütle tanımından atık lastiklerin çıkartılması için talebimizi ilettik. Bunun üzerine bizim grup başkan vekilimiz yanıma geldi, değişiklik teklifi hazırlandığını ve atık lastikler kısmı çıkartıldığını söyledi. Atık lastiklerin yakılması söz konusu değil. Buna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da müsaade etmez.” İfadelerine yer verdi.

YALANDAN TWİTTER ATARAK DÜZCE’YE SAHİP ÇIKANLARA ALDANMAYIN

Muhalefet milletvekili Mahmut Tanal’ın  konuyu istismar ettiğini belirten Ümit Yılmaz, Ben Düzce’de yaşıyorum, bu havayı soluyan benim.  Kesinlikle lastiklerin yakılması söz konusu değil. Buna asla buna müsaade etmem, ettirmem de. Yalandan twitter atarak Düzce’ye sahip çıktığını sanmasın. Ben Düzce’nin kaldırım taşına zarar verecek en ufak bir şeye asla müsaade etmem, ettirmem. Her zaman gerekeni yapmaya da hazırız. Kimse Düzce’ye zarar vermeye kalkmasın. Düzce’nin sahibi Düzcelilerdir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Düzce Postası/  Çiğdem Korkmaz

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*
  • Evde kumar oynayan 17 kişiye para cezası
  • İki otomobil çarpıştı... 3 yaralı
  • Eş Zamanlı Uyuşturucu Operasyonu, 4 Tutuklama...
  • Kaynaşlı'dan alevler yükseldi
  • Motor kısmı tamamen yandı
  • Çin'den sipariş edilen Sinovac aşısının ikinci partisi geldi
  • Konuta büyük zam yolda; kademeli olarak yüzde 50'ye varan zam bekleniyor
  • HEM HAVADAN HEM KARADAN...
  • Hak Aramak İçin Pedal Çeviriyor
  • Karla kaplı yolda drift atan sürücüye ceza