Göktepe Kocaoluk Ormanı Mesire Alanı Oluyor...

Göktepe Kocaoluk Ormanı Mesire Alanı Oluyor...

23 Mayıs 2020 Cumartesi Bu haber 4579 kez okundu.

Akçakoca saklı tarih ve doğa güzelliği gün yüzüne çıkıyor Tarihi Göktepe köyü Kocaoluk ormanı gün yüzüne çıkıyor Batı Karadeniz'in incisi Akçakoca'da bulunan Göktepe Köyü Kocaoluk Ormanı doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile turizme açılıyor.

 

 Batı Karadeniz’in incisi Akçakoca’da bulunan Göktepe köyü Kocaoluk ormanı doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile turizme açılıyor.

Batı Karadeniz'in incisi Akçakoca'da bulunan Göktepe köyü Kocaoluk ormanı doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile turizme açılıyor. 600 yıllık çınar ağaçları bulunan ormanın çevresi tarihi Osmanlı mezarlığı, anıt taşlar, tarihi cami, hamam ile dere ve mağaralar ile çevreleniyor.

Akçakoca'nın Göktepe köyü sınırları dahilinde ki ormana çizilen "Mesire alanı dinlenme tesisi projesi" onaylanarak turizme açılması için gerekli çalışmalar Göktepe köyü muhtarlığı tarafından başlatıldı. Köylüler tarafından geçmişten günümüze kadar ormanı korunurken kaçak ağaç kesimini engellemiş ve 44 dönümüne fıstık çamı dikerek orman altı temizliklerini belirli zamanlarda yaptığını ve proje için oldukça heyecanlı olduklarını söylediler.

"ORMANIN ÇEVRESİNDE TARİHİ DİKİLİ TAŞLAR VAR"

Ormanın çevresinde bulunan tarihi dokuya değinen Göktepe köyü muhtarı Adalet Sarı, "Ormanımızın çevresinde tarihi mağaralar, Osmanlı şehitlerinin gömüldüğü mezarlıkta tescillenmiş Osmanlı yazısı bulunan birçok dikili mezar taşları bulunmaktadır. Tescillenmiş tarihi hamam cami ve avlusu içersinde 600 yıllık çınar ağaçları Evliya Ahmet Dedenin Türbesi bulunmaktadır" ifadelerinde bulundu.

Ayrıca orman çevresinde bulunan Osmanlı döneminden kalan dikili taşlardaki yazıtlar meşhur yazar Necip Fazıl Kısakürek'in Moskof adlı eserine konu olmuştu.

"1948 YILINDAN KALMA ENERJİ ÜRETEN BARAJ VAR"

Ormanın kenarından temiz suyu ile meşhur Sarma Deresinin bulunduğunu anlatan Muhtar Sarı,"1948 yılında Almanlara kurdurulup o tarihlerde ilçemize enerji üretmiş su tutma barajı vardır. Bu tarihi dokular ormanımıza çok yakın ve sınırlarımız dahilindedir. Ormanımızın ilçemize uzaklığı 3 kilometredir. Hayata geçirmek istediğimiz projemiz ile birlikte bu tarihi dokular gün yüzüne çıkarak Düzce ve Türkiye turizmine büyük bir marka daha katılacaktır" ifadelerini kullandı.

"TURİZME KAZANDIRILACAK BU MARKA İÇİN DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORLAR"

Çevre il ve ilçelerden gelen yerli turistlerin günübirlik olarak doğal güzellikler içerisinde dinlenebilecekleri bir tesis kurmak isteyen Adalet Sarı, "Orman içi dinlenme mesire alanı tesisimizin onayı alınmıştır. Projemizin hayata geçirilmesi için başta devlet büyüklerimiz olmak üzere Turizm bakanımız, Valimiz ve Kaymakamımızdan gerekli yardımları ve destekleri bekliyoruz" dedi.

Haber Hakkında ki Düşünceleriniz ?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Akcakocatv.com sorumlu değildir.

Adınız*
Yorumunuz*

Tahir - 5/24/2020
Tarihi taşları merak ettim videonun içeriğinde göremedim. Resimlerdede yok. Hani orman içinde tarihi taşlar başlık var haber içeriğinde göremedim.
 • 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR VELİLERİYLE SEYAHAT EDEBİLECEK!
 • Cezaevlerinde kapalı görüşler başlıyor
 • Memurların beklediği haber geldi
 • DÜZCE VALİLİĞİ AÇIKLADI
 • Fındıklıkta Esrarengiz Taş
 • BAŞKAN YANMAZ VATANDAŞLARA SECCADE DAĞITTI
 • Avrasya Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı.. Erdoğan ve Bahçeli'ye büyük şok
 • VATANDAŞTAN DÜZCE VALİMİZE AÇIK MEKTUP
 • AK Parti ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme
 • Mekke'de pazar gününden itibaren aşamalı olarak normalleşme başlayacak